úterý 30. září 2014

2014 September Daring Baker´s challenge - Kolache/Koláče (Chodské koláče)

Kolache - Koláče - Chodské koláče 
Výzva odvážných pekařů pro měsíc září





V září vyzvala všechny odvážné pekaře Lucie z blogu Chez Lucie k upečení českých koláčů. Mohli jsme si vybrat buď Pražský koláč, Chodské koláče či Dvojctihodné/Moravské koláče. Já se už delší dobu chystala na Chodské koláče, proto mě tato výzva moc potěšila.

Celkový čas: 1,5 hodiny (15 min kynutí těsta + 15 min kynutí koláčů + 15 min pečení jednoho koláče) 
Cena celkem: 105 Kč (nejdražší položka je tvaroh) 
Ve skleničce od jogurtu mám Solamyl
Počet: 3 velké koláče o průměru cca 25 cm


Těsto: 
17 g čerstvého droždí
½ šálku teplého mléka
¼ šálku cukru krupice
1 vejce 
1 žloutek (bílek použijeme později)
2 šálky (necelé) polohrubé mouky
60 g rozpuštěného másla
½ sáčku vanilkového cukru (lepší varianta) nebo vanilínového cukru (levnější varianta)
špetka soli
½ lžíce oleje
trochu mléka nebo rozšlehané vejce na potření okrajů před pečením
plátky mandlí na dozdobení

Tvarohová náplň: 
2 tvarohy v kostce (500g) popř. jedna kostka a jedna vanička
1 lžíce Solamylu
1 bílek
20 g změklého másla
½ sáčku vanilkového cukru (lepší varianta) nebo vanilínového cukru (levnější varianta)
2 lžíce cukru krupice
trochu smetany či mléka (pokud by byla směs moc hustá)

Povidlová náplň: 
¾ kelímku povidel
trochu smetany či mléka na zředění

Pro zavonění lze do těsta a do tvarohové náplně přidat trochu nastrouhané kůry z citronu.

Postup: 
1. Nejprve si v malé misce uděláme kvásek. Nalijeme do ní ½ šálku teplého mléko (teplé znamená, že v něm udržíme malíček a nepálí nás), přidáme ¼ šálku cukru krupice a ½ sáčku vanilkového cukru. Promícháme, aby se cukr rozpustil. Následně do směsi nadrobíme 17 g čerstvého droždí a necháme kvásek chvíli odpočívat (cca 10 min). 

2.  Do velké mísy si zatím odměříme necelé 2 šálky polohrubé mouky (mouku můžeme k zahuštění přidat vždy, ředit těsto je horší), špetku soli, 60 g změklého másla, 1 celé vejce, 1 žloutek a ½ lžíce oleje. Přidáme kvásek a vypracujeme hladké těsto. Těsto můžeme vypracovat buď elektrickým šlehačem s metličkami na kynuté těsto, nebo ručně - dlouhou vařečkou. Čím delší, tím lepší, protože při míchání vzniká „delší páka“. Mícháme tak, že těsto podebíráme vařečkou směrem ke stěně mísy a jakoby ho plníme vzduchem. 


3. Hladké těsto necháme min. 15 minut kynout na teplém místě. Mezitím si připravíme náplně na koláče a to tak, že smícháme všechny předepsané suroviny. Tvaroh ušleháme elektrickým šlehačem, aby byl krásně hladký a bez hrudek. Povidla i tvaroh ředíme smetanou/mlékem dle potřeby do požadované hustoty. Náplně nesmí být ani moc řídké ani moc husté. Prostě se nám musí dobře nanášet. 

 4. Vykynuté těsto rozdělíme na 3 díly a z každého vyválíme kruh o průměru cca 25 cm. Koláče z těsta válíme rovnou na pomoučeném pečícím papíru, abychom je potom snadno přenesly na plech. Každý koláč necháme asi 15 minut kynout. 

 5. Po vykynutí se můžeme pustit do plnění a pečení. Okraje koláče potřeme mlékem (nebo rozšlehaným vejcem – kdo je jak na co zvyklý). Já jsem potírala mlékem.


 6. Povidla si dáme do zdobícího pytlíku či do obyč mikrotenového pytlíku, kterému ustřihneme roh. Následně celý koláč kromě okrajů potřeme tvarohem a dozdobíme povidly. Fantazii se meze nekladou a je možné použít k dozdobení i plátky mandlí. 

7. Každý koláč pečeme zhruba 15 -  20 minut na 200°C. 

Poznámky a tipy:

  • Koláče je možné zdobit i rozinkami nebo použít makovou náplň.  Já jsem prostě použila to, co mám sama ráda a kombinaci tvaroh s povidly prostě miluju :)
  •  Použijte tvaroh v kostce, ten ve vaničce je moc řídký. Já jsem původně měla koupenou jednu vaničku a po smíchání jsem rychle pádila do obchodu dokoupit ještě jeden tvaroh v kostce.


Závěr: 
Koláče jsou fantastické. Toto kynuté těsto se dobře zpracovává a kyne. Snadno se s ním pracuje a koláče máte raz dva hotové.
Díky Lucii za bezva výzvu :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat